Zakopower – Białanie

Jakiś czas temu w sieci ukazał się nowy utwór polskiej grupy Zakopower zatytułowany “Białanie”. Singiel promuje kolędowy album Jacka Cygana zatytułowany “Biełanie”, który ukazał się 23 listopada 2018 roku nakładem wytwórni płytowej Agora. Płyta zawiera 15 kolęd, pastorałek i zimowych piosenek do tekstów napisanych przez Jacka Cygana. Jacek, który należy do najsłynniejszych polskich tekściarzy w historii, swoją pierwszą świąteczną kompozycje napisał ponad trzydzieści lat temu.


“Kolędy, świąteczne pieśni i pastorałki, które przytuliła niniejsza płyta, pisałem przez ponad trzydzieści lat. Zaczęło się od ‘Na stary rok’ dla Grażyny Łobaszewskiej, potem była ‘Kolęda rozsianych po świecie’ do muzyki Seweryna Krajewskiego, którą przyniosła do mnie Maryla Rodowicz, potem ‘Święta z bajki’ dla Edyty Geppert, dalej ‘Dziś nadzieja rodzi się’ z Ryszardem Rynkowskim. I tak to trwa aż do dzisiaj, kiedy moje najnowsze utwory nagrali Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower, Józef Skrzek czy Igor Herbut” – opowiada Jacek.

Gatunek nowej piosenki to Muzyka świąteczna. Autorem tekstu jest Jacek Cygan, natomiast kompozytorem jest Mateusz Pospieszalski.
Oficjalny teledysk do nowego utworu na Youtube ukazał się 5 grudnia 2018 roku. W dniu 16.06.2019 klip ma 141 104 wyświetleń na YT. Wideoklip wyreżyserował i scenariusz do niego napisał Jacek Kościuszko. Produkcją teledysku zajął się Film Image. Czy produkcja powtórzy sukces hitu zespołu pt. “Boso”, który na Youtube w dniu 16.06.2019 ma już 6,1 mln wyświetleń? Zobaczymy.
Zakopower to formacja, która posiada charakterystyczny styl, gdzie góralskie korzenie przeplatają się ze współczesnym brzmieniem i tradycyjnym folkowym instrumentarium. Ich muzyka, inspirowana tradycją skalnego Podhala równie mocno oparta jest na estetyce rockowej, zapożycza z tradycji jazzu i punka jak też czerpie z różnorodnych nurtów etnicznych. Końcowy rezultat to prawdziwie unikalne, autentyczne i mocne brzmienie – żywiołowe, zaraźliwe i błyskawicznie rozpoznawalne. Przypomnijmy, że dotychczasową studyjną dyskografię grupy zamyka wydany 28 kwietnia 2017 roku krążek “Zakopower i Atom String Quartet”, który ukazał się nakładem wytwórni płytowej Kayax / Warner Music Poland. Album jest utrzymany w gatunkach folk oraz muzyka klasyczna. Płyta zawiera 12 numerów. Jest to ich piąty album studyjny. Krążek uzyskał nominację do nagrody Fryderyka 2018 w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni.
Jacek Cygan (ur. 6 lipca 1950 w Sosnowcu) to polski autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, członek kapituły Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa, a także osobowość telewizyjna. Kawaler Orderu Uśmiechu. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

Wideo dostępne jest na tej stronie.
źródło: muzyka.interia.pl, polskaplyta-polskamuzyka.pl, muzyka.dziennik.pl, radiozet.pl, zakopower.pl, Internet?

Powiązane wpisy:

(Odwiedzono: 32 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 1)