Tymek, Kuba Karaś, Urbanski – Oczko w głowie

W sieci ukazała się wspólna nowa piosenka polskiego rapera Tymka, Kuby Karasia i producenta muzycznego Urbanskiego zatytułowana “Oczko w głowie”. W tym kawałku artyści postawili na oszczędne brzmienie i styl nawiązujący do klimatu późnych lat osiemdziesiątych, opierając produkcję przede wszystkim na dźwiękach analogowych syntezatorów.


“Ten utwór pozornie o kobiecie, wcale o niej nie jest” – mówi Tymek o singlu.

To nie pierwsza współpraca Tymka i Urbanskiego. Muzycy stworzyli nutkę “RELAJATE”, która ukazała się niespełna dwa miesiące po premierze nowej płyty rapera „Piacevole”.

Gatunek nowej piosenki to hip hop. Autorem tekstu jest Tymoteusz Bucki, natomiast kompozytorami są Tymoteusz Bucki, Kuba Karaś, Wojtek Urbański, Michał Bąk oraz Maurycy Żółtański. Za produkcje odpowiadali Kuba Karaś i Wojtek Urbański.

Oficjalny teledysk do nowego utworu na YouTube ukazał się 27 listopada 2020 roku. W chwili pisania tego artykułu klip ma 1 078 558 wyświetleń na YT. Wideoklip wyreżyserował Marcin Gąska. Za zdjęcia odpowiadał Bernard Śmiałek. W teledysku wystąpili: Tymoteusz Bucki, Julia Banaś, Joanna Tatarka, Dominik Sadoch, Anton Semenov, Igor Sekuła, Wojciech Nowak oraz Tobiasz Fryzowicz. Stylizowany retro-romantyczny wideoklip jeszcze mocniej podkreśla przerysowany charakter kompozycji.

Czy produkcja powtórzy sukces hitu Tymka pt. “Język Ciała” (ft. Big Scythe), który na Youtube ma już 132 mln wyświetleń? Zobaczymy. Dodajmy, że materiał “Język Ciała” pobił wielki przebój „Tamagotchi” Taconafide, wspólnego projektu raperów Taco Hemingwaya i Quebonafide. W wywiadzie dla portalu Popkiller.pl, raper opowiedział o tym, jak powstał jego największy hit.

“Stwierdziłem, że wyjadę ze Śląska i pojadę na drugi koniec Polski do Gdańska. I jak sobie tam usiadłem na brzegu morza to stwierdziłem, że czuję świeżość. I mówię: ‘dobra, lecę tu do studia’ i po prostu wyszedł ‘Język Ciała'”.

W cotygodniowych zestawieniach najchętniej wyświetlanych klipów na YouTube “Język ciała” pojawił się dopiero trzy miesiące po premierze. Dopiero w lutym wideo dotarło do dziesiątki zestawień, a na początku marca wdrapało się na pozycję lidera, której nie opuściło przez… 14 tygodni.

Tymek to przedstawiciel pokolenia artystów, które stanowi o sile współczesnego hip-hopu. 2019 był pięknym rokiem dla Tymka – raper nie zwalnia zresztą tempa i jeszcze przed premierą “FIT” zapowiedział kolejne wydawnictwo. Natomiast ubiegłoroczna praca daje efekty – widać to w styczniowym ogłoszeniu ZPAV. Na podanej liście nowych wyróżnień Związku plasuje się aż 6 pozycji od Tymka.

W tym roku ukazały się dwa studyjne krążki artysty. 20 marca 2020 nakładem wytwórń płytowych My Music i Fresh N Dope ukazał się krążek zatytułowany “FIT”. Płyta jest utrzymana w gatunkach hip-hop, alternatywny hip-hop oraz pop-rap i zawiera 17 numerów. Materiał charakteryzuje się licznymi współpracami z innymi raperami; na albumie znaleźli się m.in. Tede, Kizo, Szpaku, Deys, Wac Toja i PlanBe. Wydawnictwo zadebiutowało na 2. miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS. Materiał pokrył się platyną.

“FIT to podróż w nieznane, Tymek podróżował w trasie koncertowej po całej Polsce, pisząc dla Was nowe utwory, zaczął kosztować również świata i jego wad i zalet, możecie zauważyć zmianę w jego wizerunku oraz działaniu, To się stało i tak już będzie. Stworzył dla Was album który łączy ludzi, artystów, bez podziałów na mniejszych i większych, bez granic. O Czym przekonacie się gdy okryjemy featy tego albumu. Bez granic bez podziałów bez hierarchii. Zainspirował go Renesans, chciał stworzyć z tego label/akcje by wypromować swoich ziomków oraz dla Was dom byście mogli się wygadać, ale teraz już wie, że z renesansu przekształciliśmy się w FIT. FIT ponieważ, chociaż jesteśmy różni to do siebie pasujemy” – napisano na YouTube.

O krążku ze strony sklepu Fresh’n’Dope dowiadujemy się: FIT to dopasowanie, FIT to dążenie do celu. Ale i przyjaźń współpraca miłość styl. I praca nad samym sobą.

Serwis muzyka.interia.pl przyznał wydawnictwu ocenę 3/10, natomiast w serwisie glamrap.pl przyznano wydawnictwu ocenę 8.2/10.

“Fit to album, który będzie znakiem naszych czasów. Pod każdym względem. Sposób wydawniczy, podejście do promocji, prowadzenie wizerunku, tematyka, wokal – mainstream w najczystszej postaci. Nie zrozumcie mnie źle. Nikomu tutaj nie narzucam kreacji. Tymek jest po prostu tym wszystkim. Jest ikoną rapu z 2019 roku” – napisano w recenzji płyty w serwisie glamrap.pl.

Natomiast 13 sierpnia 2020 nakładem wytwórni płytowej Fresh N Dope ukazał się krążek “Piacevole”. Płyta jest utrzymana w gatunkach Electronic, Hip Hop oraz Abstract i zawiera 13 numerów. Wydawnictwo zadebiutowało na 2. miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS.

„Tworzenie tego albumu sprawiło mi ogromną radość. Inspirowaliśmy się muzyką lat 80., ale nie tylko. W trakcie procesu twórczego niejednokrotnie wraz z Favstem odkrywaliśmy nowe drogi rozwoju dla tego materiału, co wpływało wiele razy na finalną listę utworów. W efekcie otrzymaliście projekt zaskakujący, świetnie balansujący formę i treść, będący naszym wyrazem emocjonalnym, ale także opowieścią – jak coś przyjemnego stało się kultowe.” – mówi Tymek.

“Piacevole to album nad wyraz dojrzały, spisujący kolejne etapy rozwoju artystycznego, jak i osobistego artysty. Odpowiadający w całości za produkcję albumu Favst wskoczył o jeszcze jeden poziom wyżej i po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z czołowych polskich producentów muzycznych. Płyta przesiąka jednolitym brzmieniem oraz klimatem, posiada kompozycje obracające się w różnych gatunkach, stylach oraz zostawia naprawdę duże pole do interpretacji słów jak i dźwięków” – napisano w recenzji albumu w serwisie polskaplyta-polskamuzyka.pl.

Najbliższy koncert 26-letniego rapera ma się odbyć 19-06-2021 w miejscowości Gorzów Wielkopolski, a kolejny 15-07-2021 w miejscowości Giżycko.

Jakub Karaś to polski muzyk młodego pokolenia, który razem z Justyną Święs tworzy formacje The Dumplings. Kuba pochodzi ze Śląska, urodził się 2 lutego 1996 roku w Zabrzu. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w bardzo młodym wieku, a przyszłą partnerkę sceniczną z grupy The Dumplings – Justynę Święs – poznał w 2011 roku. W 2019 roku po tym jak duet The Dumplings oraz Coma zdecydowali się zawiesić działalność swoich formacji, niespodziewanie zrodziła się współpraca pomiędzy Kubą Karasiem i Piotrem Roguckim. Najbliższy koncert artysty ma się odbyć 27-03-2021 w miejscowości Szczecin, a kolejny 28-03-2021 w miejscowości Zielona Góra.

Urbanski – DJ, producent muzyczny, kompozytor, współtwórca projektu RYSY.

źródło: allaboutmusic.pl, polskaplyta-polskamuzyka.pl, kulturalnemedia.pl, spidersweb.pl, | radiozet.pl, kulturalnemedia.pl, popkiller.pl, cgm.pl, glamrap.pl, olis.onyx.pl, polskaplyta-polskamuzyka.pl, plejada.pl, Wikipedia, Facebook, Youtube, koncertomania.pl, i inne

Obejrzyj na wideo i posłuchaj nowego utworu Tymka

Jeśli wideo się nie wyświetla to spróbuj wyszukać i posłuchać tego utworu na tej stronie. Znajdziesz tam także inne utwory.

Tekst nagrania “Oczko w głowie”

Nocą wchodzę na dach
Zaimponować światu
Strachy gonią w snach
Jakoś przeżyję lato
Piszę historię do gwiazd
Imiona zdobią ten padół
Bloki szare jak rap
Pomiędzy czarno i biało

Nocą wchodzę na dach
Zaimponować światu
Strachy gonią w snach
Jakoś przeżyję lato
Piszę historię do gwiazd
Imiona zdobią ten padół
Bloki szare jak rap
Pomiędzy czarno i biało

Byłaś dla mnie oczkiem w głowie
Moim słońcem, moim darem z gwiazd
Darem z gwiazd
Byłaś dla mnie oczkiem w głowie
Moim słońcem, moim darem z gwiazd
Darem z gwiazd
Byłaś dla mnie oczkiem w głowie
Moim słońcem, moim darem z gwiazd
Darem z gwiazd
Byłaś dla mnie oczkiem w głowie
Moim słońcem, moim darem z gwiazd
Darem z gwiazd

(Byłaś dla mnie oczkiem w głowie
Moim słońcem, moim darem z gwiazd
Darem z gwiazd
Byłaś dla mnie oczkiem w głowie
Moim słońcem, moim darem z gwiazd
Darem z gwiazd)

Manewruję tym snem
Że tak lekko się płynie
Nagi wstaje świt
Delektuję się chwilę
Plany niosą na dach
Błyszczące gwiazdy tak miłe
Stąd taki mały świat
Niebo rozkwita jak życie

Jesteś dla mnie oczkiem w głowie
Moim słońcem, moim darem z gwiazd
Darem z gwiazd
I gdybyś chciała złapać mnie za dłoń
Zabrałbym Cię stąd w siną dal
Daleko tak

I jesteś dla mnie oczkiem w głowie
Moim słońcem, moim darem z gwiazd
Darem z gwiazd
By poczuć luz przy którym ściany miękną
Każda z nich się kłania nam
Kłania nam

Powiązane wpisy:

Jak dobrze znasz artystów jednego przeboju? – Quiz. Odpowiedz na 15 pytań i sprawdź swój wynik. Quiz jest dostępny na tej stronie.

(Odwiedzono: 92 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 0)