Kwiat Jabłoni – Buka

Jakiś czas temu w sieci ukazała się nowa piosenka polskiego zespołu Kwiat Jabłoni zatytułowana “Buka”. Kawałek to drugi singiel, który zapowiadał nowy krążek grupy zatytułowany “Mogło być nic”. Płyta ukazała się 5 lutego 2021 roku nakładem wytwórni płytowej Agora. Album jest utrzymany w gatunkach Folk oraz Pop i zawiera 12 numerów. Za produkcję całego materiału odpowiedzialny jest Wojtek Urbański. Wydawnictwo zadebiutowało na 1. miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS. Materiał pokrył się złotem. Jest to ich drugi krążek studyjny.


“Gdybym miał opisać Mogło być nic jednym stwierdzeniem, byłby to ciepły koc w największą zimową zamieć. Brzmienia są świeże i bardzo przyjemne dla ucha. Niebanalne teksty skłaniają do rozważań, a to wszystko w lekki, folkowy sposób. Mamy trochę muzycznych eksperymentów, ale w tym szaleństwie jest metoda!” – napisano w recenzji płyty w serwisie allaboutmusic.pl i dano jej ocenę 10/10.

Gatunek nowej piosenki to alternatywa. Autorką tekstu i kompozytorką jest Kasia Sienkiewicz.

“Buka to emocjonalna historia opowiedziana za pomocą dwóch głosów i dwóch instrumentów. Minimalistyczna forma jeszcze dobitniej pozwala skupić się na przekazie. Oszczędność aranżacyjna w tym przypadku była celowa i wypracowana we współpracy z Wojtkiem Urbańskim – producentem całego albumu” – napisano o kawałku w serwisie aktivist.pl.

Teledysk do nowego utworu na YouTube ukazał się 28 stycznia 2021 roku. W chwili pisania tego artykułu klip ma 2 067 516 wyświetleń na YT. Wideoklip wyreżyserowała i scenariusz do niego napisała Kasia Sienkiewicz. Za zdjęcia odpowiadał Karol Łakomiec.

“To, że tak ciągle chodzimy, wyszło trochę przez przypadek. Pomijam dwa pierwsze teledyski, czyli “Dziś późno pójdę spać” i “Niemożliwe” – Kasi zamysł był taki, że skoro najpierw spacerowaliśmy dookoła, to później będziemy szli do przodu. Ale to, że w “Mogło być nic” spacerem dążymy do jakiegoś celu, to niezależna od tamtych klipów wizja. Tym bardziej jesteśmy ciekawi, jak słuchacze to przyjmą, bo z “Buką” koncepcja jest zupełnie inna. Uznaliśmy, że pierwszy raz chcielibyśmy, żeby w teledysku na pierwszym planie pojawiały się twarze innych ludzi – my pełnimy tam funkcję klamry.

Czy produkcja powtórzy sukces hitu duetu pt. “Dziś późno pójdę spać”, który na Youtube ma już 28 mln wyświetleń? Zobaczymy. Dodajmy, że singiel “Dziś późno pójdę spać” na liście AirPlay – Top (oficjalna lista stu piosenek najczęściej granych przez stacje radiowe w Polsce) zajął najwyższą pozycję numer 24, a na liście AirPlay – Nowości (oficjalna lista pięciu najczęściej granych nowych piosenek przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął najwyższą pozycję numer 2.

Kwiat Jabłoni niezmiennie jest określany mianem „muzycznego fenomenu” i dowodu na to, że nawet w głównym, komercyjnym nurcie muzycznym jest miejsce na produkcje ambitne i refleksyjne. Jak sami podkreślają, swojej twórczości nie chcą upolityczniać, ale zależy im na przekazywaniu głębszych, uniwersalnych wartości.

W rozmowie z Gazeta.pl Kasia i Jacek Sienkiewiczowie mówią o pracy nad płytą, o tym, dlaczego tak ważna jest dla nich ekologia, a także m.in. o tym, jaki jest największy problem w relacji ich pokolenia z internetem. Wywiad przeczytacie na tej stronie.

Najbliższy koncert artystów odbędzie się 28-05-2021 w miejscowości Wisła, a kolejny 18-06-2021 w miejscowości Lublin.

źródło: aktivist.pl, allaboutmusic.pl, | kultura.gazeta.pl, empik.com, Wikipedia, koncertomania.pl, i inne

Obejrzyj na wideo i posłuchaj nowego utworu

Jeśli wideo się nie wyświetla to spróbuj wyszukać i posłuchać tego utworu na tej stronie. Znajdziesz tam także inne utwory.

Tekst nagrania “Buka”

W dolinie spokój
A w niej wreszcie mieszkam ja
Świat mam na oku
I taki już jest od lat

I pytasz czemu na trawie jest szron
I skąd nadchodzi czarny front
Chmur, które idą do nas
Wiatr wieje ze wszystkich stron
Lepiej zamknę drzwi

Wiem, że nie ma nic gorszego niż Buka
Mówi, że wróci, ale nie wiesz kiedy
I stanie pod domem, bo siebie się nie da oszukać
Strach jest ten sam, jak wtedy

Wyglądam przez okno
Raczej nie przyszedł nikt
Ale podobno
Nie wszystko widać gdy…

Na szybach i na trawie jest szron
Gdy nadchodzi czarny front
Chmur, które idą do nas
Wiatr wieje ze wszystkich stron
Lepiej zamknę drzwi

Wiem, że nie ma nic gorszego niż Buka
Mówi, że wróci, ale nie wiesz kiedy
I stanie pod domem, bo siebie się nie da oszukać
Strach jest ten sam, jak wtedy

Wiem, że nie ma nic gorszego niż Buka
Mówi, że wróci, ale nie wiesz kiedy
I stanie pod domem, bo siebie się nie da oszukać
Strach jest ten sam, jak wtedy

Po tylu latach wiem już na pewno
Że kiedy przyjdzie jasne będzie jedno
Złe myśli nie były tego warte
Zostawię drzwi otwarte

Powiązane wpisy:

(Odwiedzono: 8 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 0)

Dodaj komentarz

Wykonaj poniższe zadanie *