Taco Hemingway – W piątki leżę w wannie ft. Dawid Podsiadło

Taco HemingwayW sieci ukazał się nowy utwór polskiego rapera Taco Hemingway’a zatytułowany “W piątki leżę w wannie” (z gościnnym udziałem polskiego piosenkarza Dawida Podsiadło). Kawałek znalazł się na najnowszym albumie studyjnym Taco pt. “Pocztówka z WWA, lato ’19”, który ukazał się 23 lipca 2019 roku nakładem wytwórń płytowych Taco Corp oraz Asfalt Records. Płyta jest utrzymana w gatunkach hip-hop, alternatywny hip-hop oraz pop-rap i zawiera 11 numerów. Wydawnictwo zostało wyprodukowane przez wielu producentów. Główną tematyką tekstów są opowieści o Warszawie i życiu w niej. Raper niespodziewanie opublikował cały materiał za darmo w sieci. Obok autora “Małomiasteczkowego” na albumie pojawią się m.in. Pezet, Ras i Kizo. GlamRap.pl przyznał krążkowi 9,5 z 10 możliwych gwiazdek, natomiast Allaboutmusic.pl 7 z 10 możliwych gwiazdek.
W rozmowie z Bartkiem Chacińskim z “Polityki” Podsiadło stwierdził, że Hemingway jest jednym z jego ulubionych artystów:


“Można chyba powiedzieć, że jestem jego psychofanem. Słucham jego płyt w dniu premiery. Rzadko tak mocno walczę w dyskusjach o cokolwiek, ale gdy ktoś wspomina, że Taco jest zły, to reaguję”.

Gatunek nowej piosenki to hip-hop i pop-rap. Autorami tekstu są Filip Szcześniak oraz Dawid Podsiadło, natomiast kompozytorem jest Boris Neijenhuis. Numer ustanowił rekord na Spotify najczęściej słuchanego singla. W ciągu 24 godzin utwór został odtworzony 406 963 razy. Co ciekawe, poprzedni rekord dzienny na Spotify, z wynikiem 318 361 odtworzeń, również należał do Taco Hemingwaya: była to piosenka „Tamagotchi”, hip hopowego superduetu Taconafide, czyli Taco Hemingwaya i Quebonafide.
Wideo do nowego utworu na Youtube ukazało się 23 lipca 2019 roku. W chwili pisania tego artykułu klip ma 6 538 523 wyświetleń na YT. Czy produkcja powtórzy sukces hitu Taco pt. “Fiji”, który na Youtube ma już 29 mln wyświetleń? Zobaczymy.
Taco Hemingway to aktualnie jedno z największych nazwisk w polskiej muzyce popularnej. Kariera 29-letniego artysty nabrała rozpędu po znakomitym występie na festiwalu Open’er w 2015 roku oraz, gdy jego numer “Następna stacja” uplasował się na 1. miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wykonawca wraz z Quebonafide tworzy duet Taconafide.
Dawid Podsiadło to jeden z najbardziej uzdolnionych i najpopularniejszych wokalistów w Polsce. Artysta jest do dzisiaj jednym z niewielu zwycięzców talent show, któremu udało się zrobić wielką karierę bez zbyt dużej ingerencji wytwórni płytowej. Wykonawca koncertował na największych festiwalach w Polsce: Open’erze w Gdyni, Live Music w Krakowie, a także na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Dawid często występuje w reklamach. Jego wizerunkiem promowały się m.in. sieć telefonii komórkowej Play, whisky Johnnie Walker oraz bank Credit Agricole. Muzyk bywa też gościem imprez i festiwali m.in. był bohaterem oblężonego przez fanki i fanów panelu podczas festiwalu Spring Break w Poznaniu (gdzie przy okazji zagrał krótki, spontaniczny koncert na ulicy). Wykonawca ma ostatnio całkiem sporo powodów do świętowania. Jego ostatni album był najlepiej sprzedającym się albumem w 2018 roku, Dawid zgarnął też sześć Fryderyków, wyprzedał swoje koncerty w mgnieniu oka. Warto dodać, że w październiku 2018 Dawid wyruszył w trasę koncertową Małomiasteczkowa Trasa, która objęła największe polskie miasta (w jej trakcie na Torwarze odbyły się aż cztery koncerty). Dużą popularnością na Youtube z jego produkcji cieszy się numer “Początek” (oraz Kortez i Zalewski, Męskie Granie Orkiestra 2018), który ma już 84 mln wyświetleń. Przypomnijmy, że dotychczasową studyjną dyskografię 26-letniego artysty zamyka album “Małomiasteczkowy”, który ukazał się 19 października 2018 nakładem wytwórni płytowej Sony Music Entertainment Poland. Krążek utrzymany jest w gatunku indie pop i zawiera 10 kawałków. Niespodzianką jest fakt, że Podsiadło po raz pierwszy zaśpiewał całą płytę po polsku. W dniu premiery albumu radio RMF FM wypuściło wszystkie piosenki z tego krążka. Album pokrył się diamentem.
Dawid i Taco dadzą wyjątkowy koncert. Artyści wystąpią razem 28 września 2019 roku na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Bilety na koncert rozeszły się błyskawicznie. Nadchodzący koncert będzie pierwszym po dłuższej przerwie i jedynym, który Taco zagra w tym roku. Halowa trasa koncertowa Dawida została wyprzedana (w tym cztery koncerty na Torwarze).
źródło: radiozet.pl, cgm.pl, muzykoholicy.com, terazmuzyka.pl, niezalezna.pl, muzyka.interia.pl, kultura.onet.pl, culture.pl, wyborcza.pl, i inne
Posłuchaj nowej piosenki Taco Hemingway

Jeśli wideo się nie wyświetla to spróbuj wyszukać i posłuchać tego utworu na tej stronie. Znajdziesz tam także inne utwory.

Tekst kompozycji

[Zwrotka 1: Taco Hemingway]
Dosyć niemiłe jest to społeczeństwo
Doświadczam tego, gdy ganiam po mieście
Chłopcy chcą manifestować swą męskość
Znowu zapiją niepewność i bezsens (O-oh)
Wieczorem wychodzą na ulicę
Tym razem jednak muszą iść beze mnie
Niby po co znowu iść nad Wisłę?
Widziałem wszystko co było i będzie (O-oh)
Wiem kto z kim, co i gdzie brał (Gdzie brał)
Wiem kto miał swoje, a kto żebrał (Żebrał)
Wiem kto wygrywał, a kto przegrał (O-oh)
Które wilki zmienią się w jagnięta
Myślał, że jest bad boy, ale ego jego legło
Razem z techniczną przerwą jego banku
Nie mam hajsu, więc nie dzwoń
Puszczam wodę i odpalam nowy sezon
[Refren: Taco Hemingway]
W piątki leżę w wannie
Nie mam siły tańczyć ani chlać
Napijcie się za mnie
Nie chce mi się płakać ani śmiać
Będę leżał w wannie
Nie chcę narkotyków tanich brać
W sumie może wpadnę
Ej, jak coś będziesz wiedział, daj mi znać
[Zwrotka 2: Dawid Podsiadło]
Chciałem być czysty jak łza
Więc nie palę sześć miesięcy
Obiecałem, nie zapalę nigdy więcej
Nigdy więcej
I chyba się to uda, mimo że tu bal
Pełna gemba*, chociaż wokół nadal nie ma fal
Bar na sobie dźwiga ciężar wódki czystej
Myślę, jeden szocik w sumie wcisnę
Zwiększy mi szansę na luz
Na chwilę, na wieczór mi zabierze gruz
Ale potem witam jutro
Witam jutro już na smutno (O!)
Pooznaczali mnie na zdjęciach
A ja czuję falę wstydu
Gdy widzę siebie w ich objęciach
I choć pijany szukam obiektywu
[Refren: Dawid Podsiadło & Taco Hemingway]
A mogłem leżeć w wannie
Nie mam siły tańczyć ani chlać
Napijcie się za mnie
Nie chce mi się płakać ani śmiać
Będę leżał w wannie
Nie chcę narkotyków tanich brać
W sumie może wpadnę (W sumie może wpadnę)
Ej, jak coś będziesz wiedział, daj mi znać
[Post-refren: Dawid Podsiadło & Taco Hemingway]
Daj mi znać
Ziomek, daj mi znać
Daj mi znać
Jak coś będziesz wiedział, daj mi znać
[Zwrotka 3: Taco Hemingway]
Piątek należy do ciebie, w piątki pijesz
Poniedziałki to sieroty, no bo są niczyje
Jak w polskim kinie – nuda, czas wolniej płynie
Nawet nie zapalisz szluga, bo dzwoni klient
Wieczorem chłopcy piją z nudów
Stawiają kolejki, chociaż znowu żyją w długu
A kolejny nastolatek robi milion subów
Z tej okazji właśnie będzie tworzył linię ciuchów
Powiedz mi o swojej pensji (Powiedz mi o swojej pensji)
Gdzie upiłeś apartament oraz jaki metraż
Powiedz o pracowej presji (Powiedz o pracowej presji)
Jakie masz bilety i na jaki spektakl
Co robi, która tabletka
Jakie twoje braki stara zakryć się ta metka
Pod lokalem zaparkowana karetka
Jeśli nie chcesz by cię wzięli lepiej przestań
[Refren: Taco Hemingway]
W piątki leżę w wannie
Nie mam siły tańczyć ani chlać
Napijcie się za mnie
Nie chce mi się płakać ani śmiać
Będę leżał w wannie
Nie chcę narkotyków tanich brać
W sumie może wpadnę
Jak coś będziesz wiedział, daj mi znać
[Outro: Taco Hemingway]
Daj mi znać
Daj mi znać
Daj mi znać
Jak coś będziesz wiedział, daj mi znać
*Chodzi o japońskie słowo oznaczające miejsce wykonywania rzeczywistej pracy. Dawid sam napisał o tym na swoim Twitterze.

Powiązane wpisy:

(Odwiedzono: 39 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 0)

Dodaj komentarz

Wykonaj poniższe zadanie *