Imagine Dragons – Enemy

imagine-dragonsJakiś czas temu w sieci ukazała się wspólna nowa piosenka amerykańskiego zespołu Imagine Dragons oraz amerykańskiego rapera i piosenkarza JID-a zatytułowana “Enemy”.


Dan Reynolds o kawałku wypowiedział się następująco:

[“Enemy”] is about reconciling internal conflict in a world where sometimes it feels impossible to trust even yourself – Dan Reynolds via Twitter.

JID o nutce wypowiedział się następująco:

I wrote this verse a couple years ago but initially the opening lines were from a song I started with Mac [Miller], he tol me it would fit better on this song and I’m glad he did.. – JID via Instagram, 10/28/2021.

Gatunek nowej piosenki to Pop-Rap. Materiał napisali: Ben McKee, Dan Reynolds, Daniel Platzman, JID, Justin Tranter, Mattias Larsson, Robin Fredriksson oraz Wayne Sermon. Kompozycja została wyprodukowana przez duet Mattman & Robin.

Kawałek na liście AirPlay – Top (oficjalna lista stu piosenek najczęściej granych przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął, jak dotychczas, najwyższą pozycję numer 20, a na liście AirPlay – Nowości (oficjalna lista pięciu najczęściej granych nowych piosenek przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął pozycję numer 4. Utwór na liście UK Singles (OCC) zajął, jak dotychczas, najwyższą pozycję numer 18, na liście US Billboard Hot 100 numer 45, na liście US Hot Rock & Alternative Songs (Billboard) numer 4, a na liście US Rock Airplay (Billboard) również numer 4.

Singiel “Enemy” to następca singla “Monday”.

Wideo do nowego utworu na YT ukazało się 28 października 2021 roku. Na chwilę obecną klip ma 97 016 447 wyświetleń na Youtube.

Czy produkcja powtórzy sukces hitu grupy pt. „Believer”, który na Youtube ma już 2,1 mld wyświetleń? Zobaczymy. Dodajmy, że singiel „Believer” zajął czwarte miejsce na amerykańskiej liście Billboard Hot 100, stając się trzecim singlem w TOP10 formacji po „Radioactive” i „Demons”. Kawałek dotarł również do TOP10 w Austrii, Kanadzie, Czechach, Francji, Włoszech, Polsce i Portugalii i Szwajcarii. Nutka stała się piątą najlepiej sprzedającą się piosenką roku 2017 w Stanach Zjednoczonych i jednym z najlepiej sprzedających się singli wszechczasów. Kawałek na liście AirPlay – Top (oficjalna lista stu piosenek najczęściej granych przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął najwyższą pozycję numer 5. Kompozycja w zestawieniu Airplay 2017 czyli najpopularniejszych utworów w stacjach radiowych w roku 2017 zajęła 63 miejsce. Imagine Dragons za ten singiel otrzymali prestiżową nagrodę Billboard Music Awards w kategorii Najpopularniejszy utwór rock. Materiał zdobył certyfikat diamentowej płyty. 8 stycznia 2019 roku ukazała się kolejna wersja kompozycji z udziałem amerykańskiego rapera Lil Wayne’a.

Formacja Imagine Dragons okazała się najpopularniejsza grupą rockową minionej dekady. Wszystkie rockowe nutki, które trafiły do Top 3 zestawienia Billboard Hot 100, zostały nagrane właśnie przez Imagine Dragons: „Believer”, „Thunder” oraz „Radioactive”. Formacja ma na koncie współpracę z licznymi gwiazdami. Po wydanej w 2018 roku płycie ‘Origins’, Imagine Dragons stali się najczęściej słuchaną grupą na Spotify oraz jednym z największych sukcesów sprzedażowych minionego dziesięciolecia.

Przypomnijmy, że dotychczasową dyskografię albumów studyjnych kapeli zamyka wydany 3 września 2021 roku krążek “Mercury – Act 1”, który ukazał się nakładem wytwórń płytowych Interscope i Kidinakorner. Album jest utrzymany w gatunku rock. Płyta zawiera 13 numerów. Jest to ich piąty album studyjny. Zespół pracował nad wydawnictwem ze słynnym producentem Rickiem Rubinem. Na angielskiej Wikipedii czytamy, że krążek znalazł się na listach w TOP10 w 18 krajach, w tym na polskiej liście albumów (ZPAV) zajął najwyższą pozycję numer 8, na liście UK Albums (OCC) numer 7, a na liście US Billboard 200 numer 9. Płyta na liście US Top Alternative Albums (Billboard) zajęła najwyższą pozycję numer 2, a na liście US Top Rock Albums (Billboard) numer 2. Materiał spotkał się z mieszanymi recenzjami. W agregatorze recenzji Albumoftheyear krążek otrzymał średni wynik 55/100, na podstawie 5 recenzji. Prestiżowy serwis Allmusic.com przyznał wydawnictwu ocenę 3,5 z 5 możliwych gwiazdek. Materiał zdobył certyfikat złotej płyty.

“Myślę, że powrót Imagine Dragons można zaliczyć do udanych, a krążek Mercury Act 1 to całkiem niezły, przyjemny w odbiorze album, który zyskuje przy kolejnych przesłuchaniach” – napisała Weronika Oszajca w recenzji płyty w serwisie allaboutmusic.pl.

Kapela w tym roku ma wystapić w Polsce. Formacja ma dać koncert na wydarzeniu pn. Open’er Festival, ktore ma mieć miejsce w dniach 29 cze – 2 lip 2022 w Gdyni, Outdoor. Natomiast najbliższy koncert grupy ma sie odbyć 8 lut 2022 w Jacksonville, FL, US, Vystar Veterans Memorial Arena.

Destin Choice Route (ur. 31 października 1990 w Atlancie), lepiej znany pod pseudonimem JID (zapis również stylizowany na J.I.D), to amerykański raper i piosenkarz. Jest członkiem kolektywu muzycznego Spillage Village, założonego przez EarthGang w 2010 roku, z udziałem m.in. Hollywood JB, JordxnBryant i 6lack. Jest także członkiem supergrupy hip-hopowej Zoink Gang, razem ze Smino, Buddy i Guapdad 4000. Dużą popularnością na YouTube z jego produkcji cieszy się numer “Off Da Zoinkys”, który ma już 21 mln wyświetleń. Przypomnijmy, że dotychczasową dyskografię albumów studyjnych 31-letniego artysty zamyka wydany 26 listopada 2018 roku krążek “DiCaprio 2”. Najbliższy koncert muzyka ma się odbyć na wydarzeniu pn. Coachella Valley Music and Arts Festival – Weekend 1, które ma mieć miejsce w dniach 15-17 kwi 2022 w Indio, CA, US, a kolejny na wydarzeniu pn. Coachella Valley Music and Arts Festival – Weekend 2, które ma mieć miejsce w dniach 22-24 kwi 2022 w Indio, CA, US.

źródło: , | bestsellery.zpav.pl, antyradio.pl, allaboutmusic.pl, discogs.com, empik.com, YouTube, Wikipedia, songkick.com, i inne

Obejrzyj na wideo i posłuchaj nowego utworu Imagine Dragons

Jeśli wideo się nie wyświetla to spróbuj wyszukać i posłuchać tego utworu na tej stronie. Znajdziesz tam także inne utwory.

Tekst nagrania “Enemy”

[Intro: Dan Reynolds]
Look out for yourself

[Verse 1: Dan Reynolds]
I wake up to the sounds of the silence that allows
For my mind to run around, with my ear up to the ground
I’m searching to behold the stories that are told
When my back is to the world that was smiling when I turned

[Pre-Chorus: Dan Reynolds]
Tell you you’re the greatest
But once you turn, they hate us

[Chorus: Dan Reynolds]
Oh, the misery
Everybody wants to be my enemy
Spare the sympathy
Everybody wants to be my enemy-y-y-y-y
(Look out for yourself)
My enemy-y-y-y-y (Look, look, look, look)
(Look out for yourself)
But I’m ready

[Verse 2: Dan Reynolds]
Your words up on the wall as you’re prayin’ for my fall
And the laughter in the halls and the names that I’ve been called
I stack it in my mind, and I’m waiting for the time
When I show you what it’s like to be words spit in a mic

[Pre-Chorus: Dan Reynolds]
Tell you you’re the greatest
But once you turn, they hate us (Ha)

[Chorus: Dan Reynolds & JID]
Oh, the misery
Everybody wants to be my enemy
Spare the sympathy
Everybody wants to be my enemy-y-y-y-y (Look, look, look, look)
(Look out for yourself)
My enemy-y-y-y-y (Look, look, look, look; yeah)
(Look out for yourself)
Uh, look, okay

[Verse 3: JID]
I’m hopin’ that somebody pray for me
I’m prayin’ that somebody hope for me
I’m stayin’ where nobody ‘posed to be p-p-posted
Being a wreck of emotions
Ready to go whenever, just let me know
The road is long, so put the pedal into the floor
The enemy on my trail, my energy unavailable
I’ma tell ’em, “Hasta luego”
They wanna plot on my trot to the top
I been outta shape, thinkin’ out the box, I’m an astronaut
I blasted off the planet rock to cause catastrophe
And it matters more because I had it not
Had I thought about wreaking havoc
On an opposition, kinda shockin’ they wanted static
With precision, I’m automatic quarterback
I ain’t talkin’ sackin’, pack it
Pack it up, I don’t panic, batter-batter up
Who the baddest? It don’t matter ’cause we at your throat

[Chorus: Dan Reynolds]
Everybody wants to be my enemy
Spare the sympathy (Ah)
Everybody wants to be my enemy
Oh, the misery (Ah)
Everybody wants to be my enemy
Spare the sympathy (Ah)
Everybody wants to be my enemy

[Outro: Dan Reynolds]
Pray it away, I swear I’ll never be a saint, no way
My enemy
Pray it away, I swear I’ll never be a saint
(Look out for yourself)

Jeśli chcesz się wspomóc translatorem do przetłumaczenia tekstu tej kompozycji na język polski to skorzystaj z tej strony.

Powiązane wpisy:

(Odwiedzono: 5 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 0)

Dodaj komentarz

Wykonaj poniższe zadanie *