Daria Zawiałow – Metropolis

Jakiś czas temu w sieci ukazała się nowa piosenka polskiej piosenkarki Darii Zawiałow zatytułowana “Metropolis”. Singiel promuje najnowszy krążek artystki zatytułowany “Wojny i noce”, który ukazał się 11 czerwca 2021 nakładem wytwórni płytowej Sony Music. Płyta jest utrzymana w gatunku Alternatywa i zawiera 13 numerów. Wydawnictwo zadebiutowało na 2. miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS i na 1 miejscu listy OLiS dla albumów winylowych. Materiał zdobył certyfikat platynowej płyty. “Wojny i noce” to trzeci krążek studyjny Darii Zawiałow.


“Wojny i Noce to płyta kompletna – dopięta na ostatni guzik. Każdy dźwięk, każdy wers – wszystko gra tak, jak powinno. Płyta czerpie wszystko, co najlepsze ze spuścizny muzyki elektronicznej i punkowej, lecz nie jest to ślepe naśladownictwo” – napisano w recenzji albumu w serwisie allaboutmusic.pl.

Gatunek nowej piosenki to pop. Autorką tekstu jest Daria Zawiałow, natomiast kompozytorami są Daria Zawiałow oraz Michał Kush.

W wywiadzie dla „Teraz Rocka” wykonawczyni tak mówi, co ją skłoniło do napisania tego tekstu zainspirowanego filmem „Metropolis” Fritza Langa z 1927 roku:

Wydaje mi się, że w ciągu ostatniego roku wiele granic zostało przekroczonych. Nie można być apolitycznym w momencie, kiedy dzieje się aż tak bardzo źle. Różne sytuacje, które miały miejsce w ostatnich miesiącach skłoniły mnie do powiedzenia „dość”. Byłam na to gotowa. Czułam, że po prostu muszę to z siebie wyrzucić i tak powstał ten „protest song”. (…) W dzisiejszych czasach mocne słowa są potrzebne. Inaczej nic się nie zmieni.

Kawałek na liście AirPlay – Top (oficjalna lista stu piosenek najczęściej granych przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął, jak dotychczas, najwyższą pozycję numer 42, a na liście AirPlay – Nowości (oficjalna lista pięciu najczęściej granych nowych piosenek przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął pozycję numer 1.

Singiel „Metropolis” to następca singla „Serca gwiazd” .

Oficjalne audio do nowego utworu na YouTube ukazało się 18 czerwca 2021 roku. W chwili pisania tego artykułu klip ma 790 552 wyświetleń na YT.

Czy produkcja powtórzy sukces hitu 29-letniej artystki pt. “I Ciebie też, bardzo” (nagranego wraz z Dawidem Podsiadło i Vito Bambino w ramach Męskie Granie Orkiestra 2021), który na Youtube ma już 39 mln wyświetleń? Zobaczymy. Dodajmy, że singiel na liście AirPlay – Top (oficjalna lista stu piosenek najczęściej granych przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął najwyższą pozycję numer 1, a na liście AirPlay – Nowości (oficjalna lista pięciu najczęściej granych nowych piosenek przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął pozycję numer 2. Wideoklip do tego kawałka jest pierwszym na świecie teledyskiem w pełni zrealizowanym z pokładu drona FPV oraz kamery RED Komodo.

Daria Zawiałow należy do grona najpopularniejszych gwiazd polskiego popu. Daria przebojem weszła na polski rynek fonograficzny w 2017 roku. Wykonawczyni wystąpiła na największych muzycznych festiwalach w Polsce. Ma na swoim koncie występy na Openerze, Orange Warsaw Festiwal oraz Męskim Graniu. 14 listopada tego roku w Budapeszcie, Daria Zawiałow odebrała statuetkę jednej z najważniejszych nagród w branży muzycznej – MTV Europe Music Awards. Najbliższy koncert wykonawczyni ma się odbyć 11-03-2022 w miejscowości Kielce, a kolejny 22-04-2022 w miejscowości Zabrze.

źródło: terazmuzyka.pl, musicboxtv.pl, allaboutmusic.pl, | plejada.pl, muzykoholicy.com, eska.pl, wzielonej.pl, YouTube, Wikipedia, koncertomania.pl, i inne

Obejrzyj na wideo i posłuchaj nowego utworu Darii

Jeśli wideo się nie wyświetla to spróbuj wyszukać i posłuchać tego utworu na tej stronie. Znajdziesz tam także inne utwory.

Tekst nagrania “Metropolis”

Spaceruję wśród płonących drzew
Domy płoną też
Miasto obracasz w dym
Podpalone oczy, ślepy wzrok
Gdy odbierasz głos
Miasto obraca się w pył

Walę głową w mur, zamknięty tłum
Zwierzęcy folwark i król
W skrzydłach rośnie cierń, uderza w brzeg
Legion pustych serc

Metropolis gaśnie wolny świt
Który to już raz nam puka do drzwi?
Płacz zalewa wizję wydeptanych dni
Białych dni (eoo…)

Metropolis, gdy nie wolno śnić
Dostajemy w dłoń recepty na sny
Potrafimy żyć, lecz to nie znaczy nic
Nie znaczy nic (eoo…)
Eoo… Eoo… Eoo…

Nie chcę wyjść przez szereg
Nie chcę wchodzić, kiedy schody bez barierek
Nie chce mówić głośno o tym, co jest mądre
Nie chcę pisać o tym, co jest dla niektórych niewygodne

Futurystyczna wizja
Bezpłciowa przystań
Kolorowe iluzje
Czuję wstyd na karku
Spływa mi po płaszczu
A płaszcz topi się w gównie

Tonę w zgliszczach państwa
Płoną wszystkie miasta
Zasłonięte okna
A za nimi wojna

Nie wiem czym jest piękno
Ale jeśli sedno jawi się w jego lustrze
Wolę brzydką przestrzeń
Niż tę twarz, co szeptem pluje na konstytucję

Patrzę jak mi świat na barkach stoi
Jak w Caravanie Salvadora Dali
Takie ładnie wizje
Czekam na te wizje
Czekam na te wizje (ooo…)

Spaceruję wśród płonących drzew
Domy płoną też
Miasto obracasz w dym

Metropolis gaśnie wolny świt
Który to już raz nam puka do drzwi?
Płacz zalewa wizję wydeptanych dni
Białych dni (eoo…)

Metropolis, gdy nie wolno śnić
Dostajemy w dłoń recepty na sny
Potrafimy żyć, lecz to nie znaczy nic
Nie znaczy nic (eoo…)
Eoo… Eoo… Eoo…

Powiązane wpisy:

(Odwiedzono: 5 razy, wizyt w ciągu ostatnich 24 godzin: 0)

Dodaj komentarz

Wykonaj poniższe zadanie *